Toskánsko

Provincie Arezzo

Provincie Arezzo

Provincie Arezzo je typickým představitelem umělecké, historické a přírodní krásy Toskánska. Krajina okolo Arezza je poseta městečky a vesnicemi, které mají své kouzlo a osobitost. Cortona, Cennina, Castiglion, Fiorentino, Monte San Savino, Sansepolcro a San Giovanni Valdarno patří mezi nejznámější.

Oblasti kolem řek Arno a Tibery, které protékají územím Arezza, je každá jiná. Zemědělská půda hustě zalidněného horního údolí řeky Arno ostře kontrastuje s bohatými lesy Casentina. Na jihu se rozprostírá široce otevřený prostor Val di Chiana, kdysi nehostinného bažinatého údolí zúrodněného člověkem. Okolí údolí Tibery je krajinou mírně se vlnících kopců.

Oblast s bohatou etruskou minulostí se může pochlubit pozoruhodným architektonickým dědictvím. Nachází se zde několik hradů, románských kostelů a klášterů. Region Arezzo se pyšní jak uměleckým dědictvím tak i ochranou životního prostředí. Naleznete zde více než dvanáct chráněných krajinných oblastí. Krajina Arezza je výjimečně kouzelná na podzim, kdy se barvy stromů zbarví od červené po zlatou, a kdy začíná sezóna lanýžů.

Na horských pastvinách dále na východě se pasou ovce, z jejichž mléka se vyrábí lahodný sýr. Za ochutnání také stojí místní vína jako Chianti dei Colli Aretini, Bianco Vergine della Val di Chiana a víno Colli dell´Etruria Centrále.

Val di Chiana (Valdichiana) - údolí řeky Chiany

Valdichiana

Široké a úrodné údolí řeky Chiany se táhne od Arezza k jihu, až do Chiusi u hranic s regionem Umbrie. Údolí, které patří k nejkrásnějším místům v Itálii bylo původně bažinou, kterou vysušili a zúrodnili společně s Maremmou Etruskové. Silnice se zde vinou kopcovitou krajinou, dubovými háji a obilnými poli. Mezi nimi se objevují malebná městečka, osamělé kláštery a etruské nekropole.

Je to oblast kde se pěstuje obilí, řepa cukrovka, vinná réva (“Bianco Vergine”) a chová žádaný bílý skot zvaný Manina, který dodává maso pro známou místní pochoutku - bistecca alla florentinu.

Val Tiberina (Valtiberina) – horní údolí řeky Tibery

Valtiberina

Řeka Tibera pramení na hoře Monte Fumaiolo (1407 metrů) v Apeninách, jen několik kilometrů od pramene řeky Arno. Obě řeky tečou až do blízkosti Arezza paralelně, odděluje je pouze horský hřeben Alpe di Catenaia. Údolí Tibery je ale drsnější a strmější a vývoj osídlení zde tak probíhal, díky složité dostupnosti, v určité izolaci od okolí.

I tato oblast má však bohaté dějiny. Velmožové z Arezza i páni z Rimini si v tomto kraji stavěli své paláce a honosné vily. V lesích horní Tibery založil kláštery sv. František, v Caprese se narodil Michelangelo a v Sansepolcru zase ranně renesanční malíř Pier della Francesco.

Val d‘Arno (Valdarno) – údolí řeky Arno

Valdarnos

Jedinečné a malebné údolí řeky Arno bylo vytvořeno v prehistorických dobách přírodním tokem. Údolí tvoří mírné svahy s borovicemi na vrcholu, stinnými duby, olivovými háji a zelenými vinicemi. Po údolí jsou roztroušeny vesnice se zvonicemi, staré městské věže, farní kostely a hrady. Díky své velké šířce bylo údolí Arno dějištěm mnoha krvavých bitev. Údolí je díky zemědělské tradici a produkcí vysoce kvalitního vína a olivového oleje, nejstarší a nejdůležitější hospodářskou oblastí regionu Arezza.

Oblast Casentino

Casentino

Oblast Casentino se rozkládá kolem horního toku řeky Arno od obce Stia (na východ od Florencie) až po Arezzo. Krajina se zalesněnými kopci, líbeznými údolími a strmými apeninskými průsmyky je bohatá i po stránce historické. Krajinu zdobí četné hrady - v Romeně, Porcianu, Urbechu, Castelnuovu, Chitignanu, Castellone a Poppi. Najdete zde i krásná románská baptisteria (Pieve) v Gropině, Romeně, Montemignaiu, Setině a Socanu (s největším až dosud objeveným etruským chrámem) a významné kláštery ve Vallombrose, v Camaldoli a La Verně.

Města: Anghiari - Arezzo - Bibbiena - Cortona

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavost:

O Casentinu se několikrát zmiňuje i Dante Alighieri. I on se účastnil bitvy (1289), která v rovině Campaldino u Poppi ukončila staleté boje mezi Guelfy a Ghibelliny.