Toskánsko

Provincie Grosseto

Provincie Grosseto

Tento kout Toskánska tvoří povětšinou rovina přerušená jen několika kopci, na nichž trůní starobylá městečka a v údolích s bujnou vegetací se skrývají etruské hrobky. Část území při pobřeží zaujímá oblast Maremmy.

Pobřeží láká křišťálově čistým Tyrhénským mořem, písčitými plážemi a přístavními městečky. Území více ve vnitrozemí, při severní a jižní hranici provincie je lehce zvlněné. Zejména při hranicích s Laziem za návštěvu stojí některé z horských městeček. Hlavním městem provincie je Grosseto.

Maremma

Maremma

Tento kraj býval divočinou plnou neprůchodných, zrádných močálů, kam se odvážili jen praví dobrodruzi. Teprve v 18. století, za vlády rodu Lorena, nastal boj o ovládnutí tohoto území označovaný jako „velká meliorace“, který skončil až ve 30. letech 20. století. Stovky sezónních dělníků sem přijížděly, aby našly východisko z chudoby. Kopali kanály a vysušovali stojaté vody, bažiny a močály. Mnozí tu však našli smrt díky malárii. Toto téměř dvě století trvající úsilí proměnilo většinu divoké krajiny v poklidnou, úrodnou zemědělskou pláň s lány slunečnic pod mírnými etruskými pahorky.

Maremma

Původní Maremma dnes zůstala v přírodní rezervaci nedaleko Grosseta. Je to rozlehlá kopcovitá oblast, porostlá borovými háji a neprostupnými křovinami. Najdete zde vodní tůně s rákosím plné vodního ptactva, stáda divokých koní nebo maremmské krávy, podobající se svými obrovitými lyrovitými rohy africkým buvolům. V květnu zde kvete levandule, pelyněk a tymián a níže položená místa jsou zaplavena. V červu a červenci voda ustoupí, půda vyschne a vyprahne a krajina se promění v jakousi obdobu africké savany.

Colline Metallifere - Kovonosné pohoří

Colline Metalliferes

Pohoří, jehož název již vypovídá o tom, že oblast je známá pro svá naleziště olověné, měděné a stříbrné rudy. Ty se zde těžily už v době Etrusků, kteří byli zdatnými řemeslníky a obchodníky a dokázali tohoto bohatství využít. Pozůstatky starověkých pecí a etruských dolů můžete stále objevovat podél zálivu Follonica a v kopcích Kovonosného pohoří. Nejznámější etruská a římská města jako je Gavorrano, Montieri a Monterotondo byla centra těžby a své důležitosti dosáhla právě díky nalezištím stříbra, mědi a železa.

Zvlněné vnitrozemí

Přivětivá krajina s vinicemi, háji olivovníků, poli slunečnic a starověkým rázem vesniček, hradů a pevností. Před tisíci lety zde začali Etruskové s pěstováním vína a tato tradice přetrvává i dnes (značka Morellino). Městečka jako je Scansano a Cinigiano si stále zachovávají starodávný způsob života, legendy a tradice.

Oblast del Tufo

Zajímavá oblast s malými městečky s etruskou minulostí se nachází podél hranic s regionem Lazio. Je to rozlehlá kopcovitá krajina, která prozrazuje svůj vulkanický původ množstvím termálních pramenů. Pozůstatky z dob Etrusků lze najít například v Pitiglianu, Soranu a Sovanu.

Pobřeží

Pobřeží

Překrásné pláže s bílým pískem, podél nichž rostou vonné lesíky pinií, a průzračné moře jsou nedílnou součástí provincie. Na pobřeží leží malé středověké přístavy Porto Ercole, Talamone nebo Castiglione della Pescaia, nad nimiž se tyčí hrady a pevnosti, vystavěné na ochranu před vpády saracénských pirátů. Ti bývali do konce 18. století hrozbou toskánského přímoří.

Roztroušená přímořská letoviska jako je Punta Ala, Scarlino, Marina di Grosseto, Follonica nebo Principia a Mare nabízejí různé turistické služby.

Poloostrov Argentario

Porto Santo Stefano

Poloostrov Argentario byl v pradávných dobách ostrovem, později byl k Tyrhénskému moři „ukotven“ písečnými nánosy Feniglie a Giannelly, které se vytvořily naplaveninami štěrků a odpadů. Tento polostrov, který se zdvíhá až do výšky 635 metrů nad úrovní moře, má vysoké a skalnaté pobřeží, pokryté bujnou středomořskou vegetací, která se střídá s olivovníky a vinnou révou. Na vinicích, které byly vybudovány díky terasové úpravě svahů, se pěstují velmi vzácné odrůdy vín Ansonico a Riminese.

Na severním pobřeží poloostrova se nachází hlavní obydlené městečko Porto Santo Stefano se známým přístavem. Na jižním pobřeží naleznete dobře vybavený turistický přístav Porto Ercole.

Města: Grosseto - Massa Marittima - Pitigliano - Saturnia - Sovana

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti:

Bufferi – maremmští kovbojové

Vacca maremmana– maremmská kráva je masné plemeno pocházející původně z asijských stepí