Toskánsko

Livorno

Livorno

Hlavním městem a hospodářským centrem stejnojmenné provincie je Livorno, třetí největší město Toskánska a jeden z největších italských přístavů (2 části přístavu - Porto Vecchio a Porto Nuovo). Kosmopolitní město leží na skalnatém pobřeží při ústí řeky Arno. Nenajdete tu sice mnoho historických staveb, ale i tak není Livorno nehezkým průmyslovým městem.

Město bylo založeno ve 12. století jako přístav a obyvateli se stali zejména rybáři. Ve 13. století bylo vybudováno opevnění města, které Livorno chránilo před útoky nepřátel a pirátů. Livorno, které bylo do roku 1405 součástí Pisy, bylo ještě v 15. století prodáno florentské republice. V 16. století se Livorno, díky vládnoucímu rodu Medicejů, prudce rozvíjelo. Za Medicejů byla postavena a vodním příkopem obklopena pevnost Vecchia Fortezza. Dalším významným krokem, za vlády Cosima I, bylo najmutí Buontalentiho k vybudování zbrusu nového přístavu, vybudování veřejných skladů a propojení s Pisou kanálem Navicelli.

Livorno

Rod Medicejů udělil městu také status svobodného přístavu, což do Livorna přitahovalo velké množství přistěhovalců různého vyznání, kteří museli z náboženských či jiných důvodů opustit svou zem. Na konci 18. století zde tak žilo přes 80 000 lidí.

Za 2. světové války bylo Livorno jako italská fašistická námořní základna podrobeno silnému bombardování, které jej silně poničilo. Právě proto zde nenajdete tolik obdivuhodných architektonických památek jako v ostatních městech Toskánska.

Památky

Livorno

Historickému centru dominuje pevnost Fortezza Vecchia s věží Torre Matilde. Pevnost byla postavena Antoniem da Sangallo il Vecchio v roce 1518. Další pevností ve městě je Fortezza Nuova vybudována roku 1592. Ta je obklopena Královským kanálem.

Na náměstí Piazza Grande stojí městská katedrála z 16. století. Za druhé světové války byla téměř celá zničena a musela projít nákladnou rekonstrukcí.

Na okraji města se rozkládá poněkud přehnaně pojmenovaná čtvrť Venezia Nuova tzv. Nové Benátky z 16. století, která je protkána vodními kanály.

Přístav Porto Mediceo byl vybudován roku 1620 za vlády Cosima II. V jeho sousedství se tyčí věž Torre del Fanale.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavé tipy:

Museo Civico Giovanni Fattori (Villa Mimbelli) - muzeum je zasvěceno livornskému rodákovi Fattorimu, vůdčí osobnosti umělecké skupiny Macchiaioli, předchůdcům impresionismu.

Museo di Storia Naturale del Mediterraneo - zde jsou vystaveny rostliny a podmořští živočichové ze Středomoří.