Toskánsko

Provincie Lucca

Provincie Lucca

Oblast Luccy se z velké části nachází na široké naplavené plošině na dolním toku řeky Serchio ohraničené ze třech stran kopci Apuánských Alp, Pistoiských Apenin a pohoří Monte Pisano. Většina měst a vesnic v regionu má kořeny ve starověku a můžete zde obdivovat četné památky z římské doby.

V regionu se jako i jinde v Toskánsku pěstuje vinná réva a olivy a tak není divu, že mezi hlavní produkty oblasti patří víno a olivový olej, dále se pěstují květiny a vyrábí kvalitní italská obuv.

Garfagnana

Garfagnana

Oblast Garfagnana leží v údolí řeky Serchio (Valle del Serchio), které je obklopeno Apuánskými Alpami a Apeninami. Tato oblast byla osídlena již v prehistorických dobách a později zde vládli biskupové z Luccy a Luni. Od roku 1429 byla velká část tohoto území pod nadvládou vévodů z Este, kteří prohlásili zdejším guvernérem básníka Ludovica Ariosta.

Zdejší krajina s kolmými srázy, alpskými loukami je odlišná od typické toskánské krajiny. Části Garfagnana byly prohlášeny za chráněné přírodní rezervace (např. Parco della Orecchiella).

Versilia

Versilia

Versilia, úzká oblast mezi mořem a Apuánskými Alpami, které jsou známy především díky nejčistšímu bílému mramoru. Versilia těží i z turistického ruchu známých a navštěvovaných plážích Viareggio nebo Forte dei Marmi.

Versilia byla od 7. století př.n.l. součástí etruského království Tuscia a důležitým sídlem oblasti. V dalším období se o ovládnutí Versilie pokusil rod Medicejů, ale podařilo se jim podrobit jen část oblasti. Dlouhou dobu byla Versilie rozdělena mezi různé městské státy. V 18. století byly káceny lesy zejména u pobřeží a rozvíjelo se zemědělství. Po začlenění Versilie do Italského království se oblast stala populárním rekreační oblastí.

Města: Barga - Lucca

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti:

Už od římských dob se v oblasti Garfagnana pěstuje pšenice špalda, kterou i v dnešní době naleznete v menu restauracích po celé Itálii. Jedná se o nešlechtěnou pšenici, která obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Dá se servírovat teplá i studená a na různé způsoby.

Via Vandelli byla postavena v 18. století a spojovala Modenu a Massu.

Via Francigena spojovala v 10. století Řím a severní Itálií, tedy i Francii a Švýcarsko.