Toskánsko

Provincie Massa Carrara

Provincie Massa Carrara zabírá nejsevernější část Toskánska. Je to území, které nabízí moře a pláže s jemným pískem, hory, jeskyně a mramorové lomy, zámky a muzea, kostely a staré čtvrtě.

Apuánské Alpy

Apuánský mramor

Apuánské Alpy shlíží na dlouhé mořské pobřeží. Toto pohoří se nachází mezi pobřežím Versilie a širokým údolím Garfagnany, není moc vysoké a nejvyšším vrcholem je Monte Pianino (1945 metrů). Jedná se o pohoří, ze kterého byl vzácný mramor vytesáván už v románském období (více než dvě třetiny ze zdejších cca 400 lomů pochází již z doby Říma). Jasně bílý carrarský mramor si po staletí oblíbili slavní sochaři od Michelangela až po Henryho Moora.

Další atrakcí této oblasti jsou podzemní jeskyně jako Grotta del Vento, kde můžete obdivovat stalagmity, stalaktity nebo jezírka. Jeskyně Antro del Corchia blízko Levigliani patří k nejhlubším a nejdelším v Itálii.

Lunigiana

Lunigiana

Za Apuánií leží Lunigiana, kouzelné údolí bohaté na historii a tradice. Tato část provincie Massa Carrara, ve které najdete nespočet zámků, středověkých zděných vesnic, věží a pevností, kostelů a soch z doby 2000 let př.n.l., získala své jméno od „Luni“, což bylo za Římanů důležité středisko.

Pobřeží

Nejsevernější část toskánského pobřeží je oblast se širokými písčitými plážemi a turistickými letovisky. V Marina di Carrara se nachází i obchodní přístav, který zde byl vybudován v 19. století pro vývoz mramoru.

Města: Carrara - Massa - Pontremoli

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavost:

Via Francigena (Francesca o Romea) – poutní cesta do Santiago de Compostela nebo Remeše a Canterbury. Na této cestě vyrostlo mnoho vesnic, ve kterých je dnes možno obdivovat umělecká díla výtvarníků z Luccy, Janova, Milána, Florencie a z Francie.