Toskánsko

Carrara

Carrara

Carrara se nachází na úpatí Apuánských Alp a je známá po celém světě mramorovými lomy. První zmínka o tomto místě pochází z roku 963, kdy ji Ottone I. daroval biskupům římské kolonie Luni. Samotné město má několik kouzelných zákoutí, například elegantní Piazzu Alberica. Ulice často lemují dílny a sochařské ateliéry.

Památky

Náměstí Piazza Alberica ze 16.století vybudované za Alberica I. plní funkci centra starého města. Náměstí je obklopeno paláci z 17. - 18. století a dlažba je vyrobena z místního mramoru. Každý rok v létě se zde vystavují díla současných sochařů.

Via Santa Maria ve středověkém jádru je obklopena starými domy, ve kterých žili osobnosti jako například Petrarca nebo Repetti.

Carrara

Románsko gotický dóm na Piazze del Dumo je postaven z bílého a šedého carrarského mramoru. Zajímavá je zejména fasáda s jemně vyvedenou rozetou a chrámová zvonice. Při stavbě bylo využito pisánského vzoru.

Kostel Madonna delle Grazie je rovněž bohatě vyzdobený mramorem.

Palác Palazzo dell’Accademia di Belle Arti se nachází v bývalém středověkém hradu na náměstí Piazza Gramsci.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavé tipy:

S technologií zpracování kamene se můžete seznámit v Museo Civico del Marmo, kde jsou vystaveny také staré i moderní mramorové artefakty.

Kamenolomy v nedaleké Colonnatě, Fantiscritti a Ravaccione nabízejí také návštěvy s průvodci. Ve Fantiscritti je malé muzeum s expozicí o různých metodách lámání mramoru.

Pozoruhodné jsou zejména lomy u Piastre, kde se nachází vzácný "marmo statuario" - mramor na sochy.