Toskánsko

Pistoia

Pistoia

Starořímské město kovářů se rozkládá mezi Apeninami a Monte Albano na levém břehu řeky Ombrone a proslulo výrobou dýk s tenkou čepelí, jímž se říkalo pistole a z nichž se později vyvinuly jednoruční střelné zbraně.

Okolo starého města byly ve 12. století vybudovány zdi, za vlády Medicejů byly přebudovány na mohutné opevnění. Stavební rozvoj město zažilo zejména ve 13. století. V dalších stoletích Pistoia ekonomicky i politicky upadala. Centrum města má původní středověký ráz, jinak je Pistoia moderním průmyslovým městem.

Památky

Pistoia

Na hlavním náměstí Piazze del Duomo najdete mnoho veřejných a církevních budov. Dominantou je katedrála di San Zeno s černobílou mramorovou fasádou a zdobeným portálem z terakotových kachlíků a kampanila z 12. století, která původně sloužila jako strážní věž v městských hradbách. Interiér dómu zdobí malby, sochy a několik náhrobků. Mezi nejhezčí patří náhrobek Cina da Pistoia, přítele a kolegu Danta. V kapli Cappella di San Jacobo se nachází vzácný stříbrný oltářní obraz sv. Jakuba (Dospale di San Jacobo), který je bohatě zdoben plastikami a reliéfy. Nejstarší se datuje do roku 1287, ale celý oltář byl dokončen až v 15. století. Zajímavostí je, že na jeho výzdobě se podílel také Brunelleschi, který začínal jako stříbrník a teprve později se zaměřil na architekturu.

Vedle katedrály se nachází palác Palazzo dei Vescovi z 10. století, který vznikl jako biskupská residence. Biskupové zde sídlili až do 18. století. Dnes je palác majetkem banky, která zde zřídila Museo della Cathedrale.

Pistoia

Na náměstí Piazza della Sala stojí palác Sala Regis, který byl postaven za Longobardů a je sídlem guvernéra města. V centru náměstí se nachází studna Pozzo z roku 1453. Toto náměstí slouží jako místo pro různá setkání, trhy a večerní zábavy.

Nemocnice se sirotčincem Ospedale del Ceppo na náměstí Piazza Giovanni byla založena ve 13. století. Byla pojmenována po vydlabaném kmenu (ceppo), do něhož se sbíraly příspěvky na její stavbu. Hlavní průčelí zdobí barevné terakotové desky z 16. století, líčící „Sedm skutků milosrdenství“, od Giovanniho della Robbia.

Pistoia

Kapli Cappella del Tau vybudovali mniši a řecké písmeno T (řecky tau) v názvu této kaple nosili na svých hábitech. Toto písmeno symbolizovalo podporu a péči, kterou poskytovali nemocným a tělesně postiženým. V interiéru stojí za pozornost fresky „Stvoření“ a „Život sv. Antonína Opata“ od Niccola di Tommaso.

Nápadný kostel San Giovanni Fuorcivitas („sv. Jan za městem“) ze 14. století kdysi stával za městskými hradbami. Severní fasáda je obložena mramorem a nad portálem se nachází reliéf Poslední večeře. Mramorovou kropenku s postavami Ctností zhotovil Giovanni Pisano. Kazatelnu ze 13. století zdobí výjevy z Nového zákona pochází z dílny Guglielma da Pisa.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti a tipy:

Na Piazza del Duomo se každoročně koná velká středověká jezdecká slavnost Giostra dell’Orso, na počest patrona města sv. Giacoma. Jinak se zde konají oblíbené trhy.

V paláci Palazzo del Comune naleznete Museo Civico, ve kterém jsou díla toskánských umělců z 13.- 19. století.

Ve městě můžete ochutnat biroldo - druh krvavého pudinku, který je ve sladké formě vyroben z prasečí krve, buráků a rozinek a v pikantní formě z telecí krve, salámu a sýru.