Toskánsko

Prato

Kupecká tradice rychle se rozvíjejícího městečka sahá až k finančnímu géniovi 15. století Franceskovi Daitinimu, známému jako „kupec z Prata“, duchovnímu otci dlužního úpisu. Předměstí Prata dnes obklopují textilní továrny, ale v historickém jádru, které je obklopeno hradbami, setrvalo několik neporušených významných kostelů a muzeí.

Památky

Prato

Katedrála Cattedrale di Santo Stefano byla postavena ve 13. století a její fasádu tvoří bloky bílého a zeleného mramoru. Uvnitř nabízí k shlédnutí mistrovské dílo Život sv. Jana Křtitele od Fra Filippa Lippiho a cyklus fresek od Agnola Gaddiho zachycující, jak se pásek Panny Marie ocitl v Pratu.

Vedle dómu stojí kazatelna Pulpito della Sacra Cintola, kterou navrhli Donatello a Michelozzo. Jednou za rok tu ukazují slavný „Svatý pás z Prata“, jehož sláva po staletí zajišťovala Pratu úctu okolních měst. Tento zelený vlněný pás, který je bohatě zdoben výšivkou, prý věnovala sama Panna Marie sv. Tomášovi. Také barevné fresky od Lippiho nad centrálním oltářem stojí za pozornost.

Prato

Hrad z bílého kamene Castello dell´Imperatore dal vybudovat císař Fridrich II. na obranu silnice spojující domovské Německo s říšskými državami v jižní Itálii. V 18. století prošel mnoha rekonstrukcemi a jeho nádvoří se používalo pro různá shromáždění. Dnes se zde konají různé kulturní akce a travnatá plocha uvnitř byla upravena na městský park. Z hradu se nabízí pěkný výhled do okolí.

Kostel Chiesa di San Domenico byl vybudován v gotickém slohu se zvonicí ve 14. století. Interiér byl předělán v barokním stylu. Uvnitř se nachází Museo di Pittura Murale, ve které se nachází fresky ze 14. - 17. století.

Prato

K dalším významným památkám se řadí renesanční kostel Santa Maria delle Carceri na Piazze delle Carceri, který projektoval Giuliano da Sangallo.

Palác Palazzo Comunale byl v 18. století přestavěn a z původní stavby je zde k vidění jen málo. Na nádvoří se nachází původní fontána Bacchino a uvnitř jsou dochované zajímavé malby.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavé tipy:

V Museo Civico lze vidět Lippiho Madonnu del Ceppo z 15. století.

Museo del Tessuto zachycuje vývoj textilní výroby v Pratu, ale najdete zde také látky z celé Itálie, Evropy, Indie, Číny a Ameriky.