Toskánsko

Provincie Siena

Crete Senesi

Crete Senesi

Na jih od Sieny se nachází zvláštní polopouštní krajina Crete Senesi, která byla před nástupem zemědělské mechanizace v 50. letech 20. století jen divokou a pustou krajinou s malými kaňony a divokou zvěří.

Tato část Toskánska oplývá přírodním bohatstvím v podobě mnohých termálních vřídel vápencově sirnaté vody. Voda, která vyvěrá ze zemského nitra při teplotě téměř 40°C, umožnila v této magické krajině vybudování termálních lázní pod širým nebem, které byly známy již v dobách starého Říma. Bohatství podzemních pramenů má původ v přítomnosti neaktivní staré sopky Monte Amiata.

Na vrcholcích kopců vyrostla nádherná středověká městečka jako Pienza, Montalcino nebo Montepulciano. Můžete zde obdivovat hrady jako je Ripa d´Orcia a Gargonza, nebo nádherné kláštery Sant´Antimo a Monte Oliveto Maggiore.

Val d’Elsa

V tomto půvabném údolí můžete navštívit například vesničku Abbadia Isola, která představuje jednu ze zastávek na cestě Via Francigena. Městečko Colle Val d’Elsa, které leží na levém břehu řeky Elsy, je jedním z důležitých italských producentů krystalu. Na kopci, který vévodí celému údolí Val d’Elsa se ve výšce 324 metrů nad mořem nachází historické městečko San Gimignano.

Val d’Orcia a Amiata

Val d’Orcia

Poetickou krajinu údolí Orcia s bohatou flórou si lze vychutnat z vyhlídek v městečkách Radicofani, Castiglione d'Orcia, Rocca d'Orcia, Ripa d'Orcia nebo v Monticchiello. Řeka Orcia pramení v kopcích mezi městečky Radifocani a Sarteano, přes léto téměř vysychá, ale s podzimními dešti se její síla navrací.

Val d’Merse

Na historii bohaté údolí Merse se středověkými městečky jako je Murlo, Monticiano, Chiusdino nebo Sovicille. Můžete zde obdivovat hrady Frosini (Chiusdino), Tocchi (Monticiano), Crevole (Murlo) a Capraia (Sovicille).

Města: Montalcino - Montepulciano - San Gimignano - Siena

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti :

Mnoho názvů odstínů hnědé barvy má svůj původ z oblasti Crete Senesi: „sienská hlína“, „pálená sienská hlína“, „okr“. Z Crete Senesi pocházely pigmenty pro výrobu barev tak bohatých, že největší italští malíři je používali až do nástupu syntetických barev.

Historická vozidla Ferrari, Alfa Romeo, Porsche, Mercedes můžete každoročně v květnu potkat na zdejších křivolakých cestách. Jejich jízda připomíná Mille Miglia, kdysi populární závod po nejbláznivější silnici v historii automobilismu. Vozy startují z Říma, pokračují po staré cestě do Cassia, Sieny, Florencie a přes Apeniny do cílového města Brescia.