Toskánsko

San Gimignano

San Gimignano

Městečko San Gimignano delle Belle Torri (San Gimignano krásných věží) je asi nejvíce prostoupeno středověkým duchem ze všech náhorních městeček v Toskánsku. Území San Gimignana se rozkládá na kopcích údolí Val d’Elsa a samotné město proslulo 14 dochovanými rodovými věžemi (původně jich bylo celkem asi sedmdesát), které dotváří jeho siluetu.

Historie

Etruská a později římská osada vzkvétala jako zastávka na středověké poutní cestě Via Francegina. O několik desetiletí později bylo město obehnáno zdmi. Znesvářené rody si tu postavily věže zčásti jako symbol bohatství a zčásti na obranu při pouličních bitkách. Počet věží ve 14. století se vyšplhal na 72. Dochovaných 14 se nachází uvnitř městských zdí, které obklopují staré čtvrti San Matteo a San Giovanni. Po zničující epidemii moru v roce 1348 se město ocitlo pod nadvládou Florencie a Via Francegina se posunula na východ. San Gimignano tak ztichlo a středověký ráz si uchovalo dodnes.

Památky

San Gimignano

Jižní městská brána Porta San Biovanni je nejhezčí bránou ve starověkých zdech ze 13. století.

Trojúhelníkovité náměstí Piazza della Cisterna je obehnané věžemi z 13. a 14. století. Svému názvu vděčí kamenné studni, která byla umístěna doprostřed ve 13. století. Najdete zde také dva staré paláce Palazzo Razii a Palazzo Tortoli.

Na náměstí Piazza del Duomo se nachází palác Palazzo del Podesta ze 13. století, kterému vévodí Rognosa, jedna z nejvyšších věží (52 m). Náměstí Piazza del Duomo dominují schody, které vedou ke vchodu katedrály z 11. století zasvěcené Svaté Marii Assuntě.

San Gimignano

Palazzo del Popolo je sídlem samosprávy a naleznete zde i Museo Civico, kde kromě děl od Pinturicchia nebo Lippiho, je vystaven také zvláštní koberec ve tvaru kříže ze 14. století.

Na vrchol nejvyšší věže Torre Grossa (54 m) ze 14. století se vyplatí vyšplhat kvůli úchvatnému výhledu na okolní věže, terakotové střechy a zvlněnou toskánskou krajinu.

Zdvojená věž Torre degli Ardinghelli pochází ze 13. století a patřila stejnojmenné rodině.

Ve věži Torre della Diavola (Věž ďáblice) je umístěno muzeum mučících nástrojů (Museo della Tortuna).

San Gimignano

Kostel Chiesa di Sant’Agostino ze 13. století v románsko-gotickém stylu se nachází na stejnojmenném náměstí. V interiéru jsou uchovány pestré fresky ze života sv. Augustina od Gozzoliho a oltářní obraz od Pollaiuola.

Románské průčelí dávno zmizelého kostela San Francesca zůstalo vklíněno mezi mladšími středověkými budovami.

Pevnost Rocca ze 14. století se již dávno proměnila v romantické ruiny zarostlé olivovníky a fíkovníky. Z hradeb se otevírá malebný pohled na věže městečka.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti a tipy:

Název San Gimignano nese po biskupovi z Modeny Sv.Gimignanovi, který prý město zachránil při útoku Barbarů.

San Gimignano je známé svou produkcí vína Vernaccia, které patří mezi nejznámější bílá vína v Itálii. Toto víno má svůj původ už v 13. století.

V Museo d’Arte Sacra jsou díla a předměty z katedrály a kostelů v okolí města.

Museo della Tortura je plné mučících nástrojů od šibenice po palečnici, které byly populární zvláště ve středověku.