Toskánsko

Siena

Siena

Siena leží v srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a řeky Elsy. Siena vyniká nádherným historickým centrem s velmi cennými architektonickými památkami. Přestože se Siena rozrostla téměř až do velikosti menšího velkoměsta, zachovává si útulný kolorit cihlového gotického náhorního městečka. Siena je jedním z nejlépe dochovaných středověkých měst v Itálii, protože díky jeho úpadku nedošlo v minulosti k bourání staveb kvůli výstavbě nových objektů.

Cihlové paláce zvýrazněné travertinovými prvky, kamenné věže a přepychově zdobené kostely jsou rozesety na třech vysokých hřebenech v jižním cípu pahorkatiny Monti del Chianti.

Historie

Území Sieny bylo obýváno nejprve Etrusky. Poté sem přišli Římané, ale v tomto období mělo město ještě malý význam. Význam Sieny vzrostl za vlády Lombardů, kdy využívalo polohy na cestě Via Francigena mezi Luccou a Viterbem.

Siena

Kolem 10. století byla Siena rozděleno na tři části: Castelvecchio, Castel Montone a Castello del Poggio Malavolti. Ekonomický růst podpořily ve 12. století nejvýznamnější bankéřské rodiny, které zde začaly rozvíjet bankovnictví a stavět paláce. Ve 13. století byla Siena bohatým obchodním střediskem, které se soustředilo na výrobu látek, šafránu, vín, koření a vosku. V tomto období byla Siena jedním z největších a nejvýznamnějších evropských měst a ovládala také široké zázemí. V roce 1348 však postihla město epidemie moru a 2/3 ze 100 000 obyvatel Sieny zemřely. Město tak začalo ekonomicky i demograficky upadat.

V 18. století byla oblast rozdělena na tři celky: Sienu, která byla chráněna zdmi, a dvě předměstí: Masse di Citta a Masse di San Martino. Výstavba železnice v 19. století a příchod studentů z celé Evropy na zdejší univerzitu dodaly impuls pro nový rozvoj města.

Památky

Sienské náměstí Piazza del Campo ve tvaru půlměsíce je obklopeno 16 paláci. Dnešní podoba náměstí i paláců pochází ze 14. století, kdy byla většina z nich přestavěna. Fontána radosti Fonte Gaia a spád dlažby mají velký význam pro zásobování města vodou.

Siena

Středověká radnice Palazzo Pubblico je vznešený cihlový palác s gotickou triforií a středověkým cimbuřím. Místnosti se pyšní skvostnou výzdobou ze 14. století. Síň staré městské rady zdobí nejkrásnější světský cyklus středověkých fresek v Evropě - Alegorie dobré a špatné vlády od Ambrosia Lorenzettiho. V 16. století bylo v jedné z místností vybudováno divadlo slavného Palia.

Palazzo Piccolomini – jediný sienský palác ve stylu florentské renesance schraňuje městské účetní knihy ze 13. století
Palazzo del Capitano del Popolo - palác postavený v gotickém stylu a sídlo Fakulty vědy, ekonomiky a bankovnictví.
Palazzo Buonsignori - Národní obrazová galerie, ve které jsou sbírky děl sienského umění.
Palazzo Sansedoni – nejstarší sienský palác
Palazzo Marsili Libelli

Siena

Na náměstí Piazza del Duomo stojí gotický dóm, který byl postaven ve 12. - 13. století. Interiér zdobí díla od více než 40 umělců, mezi které patří Pinturicchio, Urbano da Cortona, Antonio Federighi, Domenico Beccafumi, který zde vytvořil 35 maleb biblického námětu. Hlavní oltář vytvořil Baldassarre Peruzzi. Na místě staré věže rodiny Bisdominiů byla postavena nová zvonice v románském stylu ze 13. století.

Komplex Complesso Museale di Santa Maria della Scala byl kdysi nemocnicí a později byl předělán na umělecké centrum. V komplexu stojí kostel Chiesa della Santissima Annunziata, a kaple Cappella del Manto s mnoha freskami. Sál Sala del Pellegrinaio sloužil jako hlavní pokoj nemocnice.

Kostel Chiesa di Santa Caterina in Fontebranda pochází z 15. století a uvnitř můžete obdivovat fresky s příběhem Svatého.

Kostel Chiesa di San Domenico byl dokončen ve 14. století. Součástí je elegantní zvonice a uvnitř jsou malby ze života Sv. Kateřiny Sienské. Kaple ukrývá i její mumifikované ostatky.

Siena

Věž Torre del Mangia (102 metrů) s 503 schody byla postavena ve 14. století jako symbol vojenské autority. Na základní kameny bylo vytesáno hebrejsky, řecky a latinsky odvážné tvrzení „věž nemůže být zasažena hromy, blesky ani bouřkou“. Ve věži je kaple Cappella di Piazza, kterou postavil Giovanni de Cecco.

Románský kostel Santa Maria dei Servi ukrývá několik nádherných oltářních obrazů zastupujících všechna období sienského malířství.

Svatyně Santuario Cateriniano
Nejznámější městskou křtitelnicí je Fonte Branda.
Pevnost Fortezza Medicea, která je známá také jako Forte di Santa Barbara.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavosti a tipy:

Centrum Sieny bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V muzeu katedrálových děl Museo dell’Opera Metropolitana se nachází mnoho významných děl od různých umělců. Patří k nim např. „Maesta“ od Duccia da Buoninsegna.

V paláci Palazzo delle Papesse se nachází umělecká galerie, kde je mnoho děl například od Micha Ullmana a Botta a Bruna.

V Palazzo Publico se nachází Museo Civico, kde jsou vystavovány fresky a obrazy na dřevě od známých umělců ze 14. - 16. století.

V Archeologickém muzeu naleznete vše od sbírky etruských pohřebních věcí po římské zlaté mince.

Město je proslulé i zdejší kuchyní, do které patří například pici, což je druh ručně dělaných špaget, které se jedí s králičí nebo kančí omáčkou nebo s teplým česnekem a kečupem.