Toskánsko

Historie Toskánska

Toskánsko Toskánsko(Toscana) bylo od 8. století př.n.l. spolu se severním Laziem a jižní Umbrií územím civilizace Etrusků. Tito dávní obyvatelé Toskánska sem pravděpodobně přišli z Malé Asie nebo Blízkého východu. Součástí dědictví této tajemné civilizace jsou dva stromy typické pro toskánskou krajinu – olivovník a cypřiš. Nejmocnější byli Etruskové v 6. století př.n.l., kdy jednotlivá města ovládaly různé oligarchie.

Postupná emancipace silného soupeře však zbavovala Etrusky vlivu a od 4. do 3. století př.n.l. byla tato oblast postupně ovládána Římany. Po připojení oblasti k antickému Římu vzniklo mnoho nových spojovacích cest – například silnice Aurelia a také byla založena nová města – Florencie, Pisa a Lucca. Lucca se také stala za Langobardů a Franků, po pádu římské říše, střediskem Toskánska.

Toskánsko

Od 11. století se formovaly městské komuny (Pisa, Lucca, Pistoia, Siena, Volterra, Florencie, Arezzo), jejichž vzájemné soupeření vedlo k ekonomickému a kulturnímu rozvoji. Na pobřeží se profilovala jako námořní velmoc Pisa. Ve vnitrozemí se rozvíjela Florencie, pod jejíž nadvládu se dostalo kolem 16. století prakticky celé toskánské území. Moc tu byla zprvu v rukou rodu Medicejů, po jeho vymření (1737) zde vládli rakouští Habsburkové (výjimku tvoří napoleonské období). Samostatnost si udrželo několik menších území, zejména Lucca a Massa-Carrara. Habsburkové začali s nutnou modernizací a když bylo v roce 1860 Toskánsko nakonec připojeno k nově vznikající Itálii, šlo už o jeden z nejvíce prosperujících krajů.

Nejvýznamnější etruská města:
ArezzoCortonaFiesole – Chiusi – Pitigliano – Populonia – Roselle – SaturniaSovana - Volterra

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Zajímavost:
Florencie byla v letech 1865-1870 hlavním městem Itálie a na tuto slavnou etapu se tu dodnes nostalgicky vzpomíná.