Toskánsko

Toskánská kuchyně

Toskánská kuchyně

„Kuchyně chudých“…tak bývá někdy nazývána toskánská kuchyně. Je totiž velmi jednoduchá a používá zejména domácí suroviny. Vychází z venkovské kuchyně, je velmi zdravá a lehká, ale také rafinovaná.

Základem toskánských pokrmů jsou čtyři ingredience: chléb, extra panenský olivový olej, různé druhy mas a nesmí chybět samozřejmě toskánské víno. Neodmyslitelnou součástí je také vůně koření i bylinek. Používá se především rozmarýn, estragon, šalvěj, fenykl.

Chléb se používá u mnoha toskánských předkrmů. Známé fettunta jsou toasty z bílého chleba s olivovým olejem. Tento pokrm se je často spojován s listopadem, kdy se ze sklizených oliv lisuje čerstvý olivový olej. Jeho chuť nejvíce vynikne právě na plátcích opečeného křupavého chleba. Ochutnat můžete i tradiční crostini di fegato, toasty s játrovou pomazánkou. S panenským olivovým olejem se podává čerstvá křehká zelenina tzv.pinzimonio.

Toskánci mají v oblibě také různé druhy luštěnin. Někdy se obyvatelům Toskánska přezdívá mangiafagoli neboli "jedlíci fazolí" pro jejich oblibu bílých fazolí cannellini. Fazole jsou základem tonno e fagioli, což je fazolový salát s tuňákem. Za ochutnání stojí rozhodně i baccelli e pecorino - salát z mladých fazolek s ovčím sýrem. Z luštěnin, zeleniny a obilnin se také připravují husté polévky.

Toskánská kuchyně

Pecorino toscano – nejlepší a nejlahodnější ovčí sýr v Itálii vylepšili pastýři z Pienzy. Můžete ho dostat v různých konzistencích – od měkkého po středně zralý a vyzrálý s ostřejší chutí. Někdy se obaluje v popelu a ve vinných nebo kaštanových listech.

Maso se v toskánské kuchyni často marinuje ve směsi olivového oleje, bylinek a pak se griluje. Vařené maso se podává teplé nebo studené se zelenou omáčkou – lesso. V Toskánsku na jídelním lístku najdete například vepřovou pečeni na pepři a rozmarýnu - arista di maiale alla fiorentina, florentský hovězí steak - bistecca alla fiorentina nebo florentské kuře se zeleninou a parmezánem - pollo alla fiorentina. Omáčky nejsou pro místní kuchyni příliš typické.

Oblíbená zvěřina se připravuje například na víně. V podobě předkrmu se podává prosciutto di cinghialle - sušená kančí šunka.

Toskánská kuchyně

Na pobřeží Tyrhénského moře jsou významnou součástí jídelníčku ryby a plody moře. Specialitou je bacala - sušená treska, nebo dušené sépie - calamari in zimino. Pokrmy z ryb a plodů moře se upravují i na červeném víně jako tzv. cacciucco. Regionální pochoutkou jsou také nedospělí úhoři z ústí řeky Arno.

Sladká jídla a dezerty jsou samozřejmě také oblíbené. Toskánské menu můžeme zakončit typickým florentským piškotovým koláčem - schiacciata alla fiorentina. Za hřích stojí i schiacciata con l'uva - sladký koláč z hroznů nebo kaštanový koláč – castagnaccio.Ossi di morti neboli „kosti mrtvých“ jsou křehké sienské sušenky.

Toskánská kuchyně je neodmyslitelně spojená s vínem. Mezi nejznámější patří červené Brunelo, které se hodí zejména k červenému masu a zvěřině, a proslulé Chianti.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Speciality:

Crostini – opečené chlebíčky pokapané olivovým olejem a natřené různými pomazánkami (rajčatová, kaparová, cibulová, sardelová).

Panzanella – letní salát z okoralého chleba nasáklého vodou a olivovým olejem, doplněný rajčaty, česnekem a bazalkou.

Ribollita – zeleninová polévka zahuštěná okoralým pečivem, které se v ní nechá přes noc nasáknout a poté se znovu přivede k varu (proto se jmenuje „převařená“).

Cacciucco – livornská obdoba francouzské bujabézy – řídké rajčatové pyré s feferonkami, přelité přes plátky pečiva, a dušené ryby a dary moře.

Pici – tlusté domácí špagety zhotovené jen z mouky a vody jsou specialitou náhorních městeček jižně od Sieny, kde je doprovází rajská omáčka.

Cantucci – mandlové sušenky ve tvaru půlměsíce pochází z Prata. Namáčejí se do vin santo (bílé dezertní víno).