Toskánsko

Toskánské víno

Toskánské víno

„Země vína“ neboli „Enotria“, tak už dávní Etruskové nazývali Toskánsko. Vinice na zdejších kopcích mají příhodné přírodní podmínky a také péči celé generace místních obyvatel. Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti (mezi Florencií a Sienou), ale i vína z oblasti Val d´Orcia nebo ze severu Toskánska si najdou své příznivce. I když mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve světě. Nejvíce se proslavilo Chianti Classico, Brunello di Montalcino, nebo Vino nobile di Montepulciano.

Toskánské víno

Chianti je suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti Classico. Pěstuje v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. Legenda vypráví, že tři toskánská města – Castellina, Radda a Taille založila ve 13. století pod znakem černého kohouta (dodnes univerzální symbol tohoto vína) politickou ligu del Chianti. Důvodem byla obrana proti stálým územním sporům mezi hlavními městy Florencií a Sienou. Ale teprve v roce 1716 se Chianti stalo první oficiálně vymezenou vinařskou oblastí, uznanou velkovévodským dekretem. V roce 1960 získalo jako první status DOCG – nejvyšší italské označení původu. Víno Chianti produkuje sedm oblastí, ale jen vína z kopcovitého území Classico se mohou nazývat classico a nést pečeť s černým kohoutem (gallo nero).

Toskánské víno

Brunello di Montalcino pochází z malé vesnice Montalcino nedaleko Sieny. Chuťově bohaté Brunello je výborné k italským ovčím sýrům. Jeho produkce je nízká a řadí se mezi nejdražší italská vína.

Vino Nobile di Montepulciano pochází z vinohradů okolo vesnice Montepulciano, a již v 17. století si vydobylo přezdívku „víno králů“.

Vernaccia di San Gimignano představuje jediné toskánské bílé víno nesoucí označení DOCG. Má zlatavou barvu a je suché až polosuché.

Vin Santo („svaté víno“) je sladké zlatavé dezertní víno, vyráběné ze sušených hroznů a vyzrávající v dubových sudech.

Nejzajímavější a nejdražší jsou kultovní „super-toskánská“ vína - například Sassicaia nebo Ornellaia. Sossicaia (v toskánském dialektu „kamenitá zem“) dostalo svůj název podle štěrkovité půdy ve vinohradu.

© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)
Označení italských vín:

Označení IGT (Indicazione Geografica Typica) znamená, že víno je pro určitou oblast typické.

Označení DOC (Denominazione di Origine Controllata) znamená, že víno je něčím specifické (druh vína, metoda jeho přípravy).

Označení DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) znamená, že kvalitu vína, potvrdili státní znalci.